ثبت نام

پرونده جنجالی!پیوند مغز از رویا تا واقعیت!

photo_2017-11-22_23-33-19

سرجیو کاناورو، جراح مغز و اعصاب ایتالیایی، روز جمعه ادعا کرد که نخستین پیوند سر اولیه بین دو جسد را در دنیا به انجام رسانده است اما هیچ مدرکی برای تأیید آن نداشته است.کاناوارو در یک کنفرانس مطبوعاتی در وین،اعلام کرد که سر یک جسد را قطع کرده و با قطع کردن نخاع، اعصاب و رگ های خونی آن را به جسد دیگری متصل کرده است. وی افزود که پس از آن اعصاب جسد را تحریک کرده و از این طریق متوجه انجام موفقیت امیز عمل شده ایم .

 

کاناورو در ویدیو  کنفرانسی در فیس بوک اعلام کرد که “اولین پیوند انسان روی یک جسد انجام شده است!”او ادعا کرد که این پروسه ۱۸ ساعت طول کشید و افزود: قدم بعدی  این است که این روش را روی یک انسان زنده که از گردن به پایین  فلج شده است انجام دهد.هنگامی که کاناوارو در گذشته برنامه های خود را در مورد این نوع روش ها مورد بحث قرار میداد، به این پروسه به عنوان یک پیوند سر اشاره میکرد. اما او آخرین کار خود را متفاوت توصیف کرد.

 

کاناوارو در روز جمعه گفت: “هدف اصلی من پیوند سر نبود. هدف اصلی من پیوند مغز بود.”همانطور که وی در ماه ژوئیه آن را توضیح داد، روشی که او در نهایت می خواهد کامل کند شامل نفوذ به نخاع آسیب دیده فرد و برش بخش های آسیب دیده می شود. نخاع فرد اهدا کننده  به طور دقیق جایگزین بخش اسیب دیده در فرد مجروح خواهد شد. سپس دو بخش سالم  با هم ادغام  می شوند.

 

 

کاناوارو قصد دارد قطعات نخاع را با استفاده از پلی اتیلن گلیکول (PEG)،که  یک ابزار آزمایشگاهی رایج مورد استفاده برای تحریک سلول هاست ادغام کند.او در همان زمان گفت که او به زودی این روش پیوند را با دو انسان انجام خواهد داد – فردی نا شناس با ملیت چینی که از گردن به پایین دچار معلولیت  شده است و دیگری فردی مرگ مغزی است.او ادعا می کند که مغز به طور کامل یبه بدن دوم متصل می شود. وی همچمین ادعا کرده: “ما دارویی برای آسیب نخاعی داریم.”

 

اما او افزود که هدف واقعی او درمان آسیب نخاعی نست، بلکه گسترش زندگی استوی در ماه ژوئیه در یک مصاحبه خبری گفت: “من به زندگی ادامه می دهم. ! و هدفم گسترش زندگی و شکستن دیوار بین زندگی و مرگ است”.این جراح آینده ای را پیش بینی می کند که در آن افراد سالم می توانند پیوند کامل بدن را به عنوان راهی برای زندگی طولانی تر انتخاب کنند و حتی سر خود را به بدن های کلون اضافه کنند.

 

کاناوارو گفت: “برق دارای قدرتی است که سرعت رشد را افزایش دهد.” و میتواند راه حلی برای فیوژن نخاعی باشد. ولی این جراح در مورد نقش الکترونیکی در این عمل جراحی  توضیحی نداده است. پالس های کوتاه الکتریکی اغلب در یک محیط آزمایشی برای کمک به ترکیب فیبرها در فیوژن استفاده می شوند، اما این ایده که یک فرآیند برای یک پیوند سر اعمال می شود به گفته جیمز فیتز جرالد، مشاور جراحی مغز و اعصاب از دانشگاه  آکسفورد چیزی جز یک بلند پروازی نیست!

 

 

شواهد موجود نشان می دهد که یک پیوند کامل بدن همیشه می تواند بر روی تعداد کمی از آزمایش های حیوانی متمرکز باشد که بسیاری از کارشناسان می گویند که خیلی نمیتوان ان هارا رضایت بخش دانستدر اولین آزمایشات، کاناوارو ادعا کرد که نخاع یک سگ را قطع کرده و  ان را دوباره پیوند زده است. کمتر از یک سال بعد، او یک مقاله منتشر کرد که چگونه او یک سری از جوندگان دو سر ایجاد کرده است!!در ژوئن ۲۰۱۷، جراح گفت که او نخاع  گروهی از موش ها را قطع  کرده و سپس آنها را با استفاده از پلی اتیلن گلیکول مجددا وصل کرد.

 

کاناوارو این آزمایشات را به عنوان مدرکی مبنی بر این که او و تیمش فهمیدند که آنچه اغلب به عنوان مقدس ترین تحقیق در مورد نخاع مطرح می شود، همجوشی است,ارایه دادوی در ماه جولای گفت: “ما اطلاعات بسیار زیادی داریم که موش ها اانها را تایید می کند و به زودی  صحت انها را در مورد سگ ها خواهید دید.”

 

با این حال، بسیاری از کارشناسان با ادعا های کاناوارو مخالف اندفیتزجرالد از جمله مخالفان ادعای وی گفت: “من فکر نمی کنم گزارش های مربوط به پیوند نخاع  قابل اعتماد باشند.”با اینحال باید دید که نتیجه عمل روی فرد زنده چه نتایجی را در بر خواهد داشت و ایا واقعا عمل پیوند سر و به طور کلی پیوند مغز امکان پذیر خواهد بود؟!در اینده در مورد امکان انجام این عمل روی نمونه زنده انسانی و مشکلات پیش رو بحث هایی خواهیم داشت

منبع :
Science Alert
تبلیغات

.

.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار
Open