ثبت نام

زندگی نامه ی کامل استیو جابز ؛ مردی که دنیا را به لرزه در آورد

dc-Cover-tkffdpn9tklq733cq4jf95gbs7-20170224111343.Medi

در ۲۴ فوریه ی ۱۹۵۵ استیو جابز موسس یکی از برگترین کمپانی های تکنولوژی قرن متولد شد.پدر و و مادر استیو دو نفر از دانش آموختگان دانشگاه وینکانسین بودند که استیو را بعد از تولد به فرزند خواندگی دادند.

 

 جابز با وجود اینکه فردی باهوش بود اما در زنگی خود هیچ هدف خاصی را دنبال نمی کرد.پیش از اینکه استیو جابز با همراهی استیو ووزنیاک کمپانی اپل را تاسیس کند حوزه های مختلفی را برای فعالیت امتحان کرد. استیو جابز با ارائه ی محصولاتی از قبیل آیفون ، آیپد و آیچاد انقلاب عظیمی را در حوزه ی تکنولوژی های مدرن رقم زد.

استیون پاول جابز در ۲۴ فوریه ی سال ۱۹۵۵ در سانفرانسیسکو چشم به جهان گشود.پدر استیو عبدالفتاح(جان) جندالی و مادر او جونز شیپل (سیمپسون) دو نفر از دانش آموختگان دانشگاه ویسکانسین بودند .

 

جندالی یک استاد علوم سیاسی اهل سوریه و مادرش شیبل یک درمانگر گفتاری بود که استیو را را رها کرده و به فرزند خواندگی دادند.مدت کوتاهی بعد از اینکه استیو توسط پدر و مادرش رها شد آنها با یکدیگر ازدواج کردند و حاصل این ازدواج فرزند دیگری به نام مونا سیمپسون بود .جابز تا ۲۷ سالگی از این موضوع اطلاع نداشت.

 

نوزاد توسط کلارا و پل جابز به فرزند خواندگی قبول شد و او را استیون پل جابز نامگذاری شد. کلارا یک حسابدار بود و پل که در گشت ساحلی خدمت کرده بود به کار با ماشین آلات صنعتی مشغول بود.آنها در منطقه ی کوهستانی (مونتین) کالیفرنیا که بعد ها سیلیکون ولی نام گرفت زندگی می کردند.پل به همراه استیو در گاراژ خانه خود به کارهای الکتریکی مشغول بود.پدر به استیو نکه تکه کردن وسایل الکتریکی و همچنین سرهم کردن آن ها را آموخت.

 

با اینکه استیو پسری بسیار باهوش و متفکر بود اما در دوران ابتدایی هیچ شوقی نسبت به درس نداشت. به طوری که حتی معلم چهارم ابتدایی او برای تشویق استیو به درس مرتبا به او جوایزی را میداد. با این حال پس از اینکه جابز در امتحانات خود نتایج بسیار خوبی را گرفت مدیران به او رفتن به دبیرستان را پیشنهاد دادند که البته والدین جابز این پیشنهاد را رد کردند.

 

هنگامی که استیو جابز وارد دبیرستان Homestead شد با همکار آینده ی خود استیو ووزنیاک که در دانشگاه برکلی کالیفرنیا تحصیل می کر آشنا شد.ووزنیاک در مصاحبه ای دسال ۲۰۰۷ با مجله ی PC World  اینگونه گفت که:

 

” هم من هم استیو عاشق قطعات و چیپ های الکترونیکی بودیم . در دوران ما عده ی زیادی در یاره ی این چیپ ها و کارکرد آنها اطلاعاتی نداشتند . در بدو آشنایی من با استیو من کامپیوتر های زیادی را طراحی و ساخته بودم و به نوعی در زمینه الکترونیک و طراحی کامپیوتر یک قدم از او جلو تر بودم با این حال علایق مشترکی نیز بین ما وجود داشت.اما به طور کلی دیدگاهمان نسبت به جهان به طور کلی متفاوت بود. ”

 

تاسیس شرکت اپل کامپیوتر

 

پس از پایان تحصیلات دبیرستان جابز در کالج REED پورتلند اورگانثبت نام کرد اما از آنجایی که در آنجا هدف خاصی را دنبال نمی کرد پس از شش ما از این کالج خارج شد. پس از این بود که جابز مدتی ۱۸ ماهه را صرف کلاس های خلاقانه کرد. به گفته جابز عشق و علاقه ی او به صنعت چاپ ناشی از شرکت در کلاس های خوشنویسی بوده است.

 

 

در سال ۱۹۷۴ جابز توانست به عنوان طراح بازی هایی های ویدیویی در کمپانی آتاری استخدام شود اما پس از گدشت چند ماه استیو جابز از این کار نیز کناره گیری کرد و به دنبال روشن گری معنوی به هند رفت که در آنجا به مصرف روانگردان ها مشغول شد.

 

در سال ۱۹۷۶ و زمانی که جابز ۲۱ سال سن داشت به همراه ووزنیاک و با سرمایه ی اندکی که از فروش ماشین حساب مهندسی مورد علاقه ی ووزنیاک و فولکس واگن جابز به دست آمده بود این دو شرکت اپل را در گاراژ خانه ی جابز تاسیس کردند.

 

استیو جابز و ووزنیاک شهرت خود را از آنجایی به دست آوردند که توانستند تکنولوژی را مردمی تر کنند و با ساخت کامپیوتر های کوچکتر و به تبع آن ارزان تر این تکنولوژی را در دسترس عوام قرار دهند.پیش از آن ووزنیاک به ساخت کامپیوتر های کاربر پسند و جابز به جهت فعالیت در حوزه ی بازار یابی شهرت داشت.

 

در آن زمان کامپیوتر هایی که ووزنیاک طراحی می کرد با قیمتی ۶۶۶٫۶۶ دلاری به فروش می رفت. ارائه ی کامپیوتر اپل I برای شرکت عایدی ای ۷۷۴ هزار دلاری را به همراه داشت. این شرکت با ارائه ی اپل II با رشدی ۷۰۰ درصدی به نسل قبلی ۱۳۹ میلیون دلار فروش داشت. با ورود اپل به بازار بورس در سال ۱۹۸۰ این شرکت به ارزشی معادل ۱٫۲ میلیارد دلار در یک سال رسید.

 

جابز برای رسیدن به صندلی ریاست شرکت اپل از جان اسکالی مدیر بازار یابی وقت شرکت پپسی الگو میگرفت.

 

خروج از شرکت اپل

 

با وجود درامد فوق العاده ی شرکت اما محصولات بعدی شرکت با نقص زیادی در طراحی موجه شدند که این موضوع باعث شد تا مرجوعی های این شرکت به شدت افزایش یابند. در همین ین بود که کمپانی IBM  توانست در این حوزه نسبت به اپل پیشی بگیرد.

 

در سال ۱۹۸۴ اپل برای رقابت با این شرکت کامپیوتر جدید خود را با عنوان مکینتاش و با شعار کالایی برای سبک زندگی متفاوت: رمانتیک، خلاق و جوان ب بازار عرضه کرد.با وجود فروش نسبتا خوب مکینتاش و البته کارکرد بهتر مکینتاش نسبت به محصولات IBM اما باز هم این محصولات با محصولات شرکت رقیب هیچگونه سازگاری ای نداشتند.

 

اسکالی معتقد بود که استیو جابز این شرکت را به سمت نابودی هدایت می کند.

 

به همین سبب بود که جابز بدون داشتن هیچ سمت رسمی در این شرکت کم کم به حاشیه رانده می شد بنابر این در سال ۱۹۸۵ با ترک اپل یک شرکت کامپیوتری  جدید را با نام NeXT دایر کرد. یکسال بعد بود که استیو شرکت پویانمایی جورج لوکاس را که پس از آن استدیو انیمیشن پیکسار نامیده میشد را خریداری کرد.

 

جابز با اعتقاد به ظرفیت بالای پیکسار ۵۰ میلیون دلار از سرمایه ی خود را بر روی این شرکت سرمایه گذاری کرد. این استدیو فیلم هایی همچون در جستجوی نمو ، داستان اسباب بازی ها و اعجوبه ها را تولید کرده است. فیلم های این استدیو عایدی ای ۴ میلیارد دلاری را نصیب این شرکت کرد. بعد ها ادغام این شرکت با والت دیزنی استیو جابز را به بزرگترین سهامدار کمپانی دیزنی تبدیل کرد.

 

احیای دوباره ی اپل

 

با وجود موفقیت ها در پیکسار جابز تلاش خود را برای فروش سیستم عامل های خود در شرکت NeXT  ادامه داد. در سال ۱۹۹۶ بود که اپل کمپانی NeXT را خریداری کرد و پس از یکسال جابز به عنوان مدیر عامل این شرکت انتخاب شد.

با در دست گرفتن مجدد سکان این شرکت جابز که پیش از این یکبار در دهه ی ۱۹۷۰ این شرکت را به موفقیت رسانده بود توانست دوباره در دهه ی ۱۹۹۰ این شرکت را به موفقیت برساند. او برای این کار تیم مدیریتی این شرکت را تغییر داد  و پس از کم کردن پاداش کارکنان حقوق خود را به ۱ دلار در سال کاهش داد.

 

محصولات ابتکاری ای همچون iMac   کمپین های تبلیغاتی موثر و طرح های خاص و شیک این شرکت باعث شد تا دوباره شرکت رونق بگیرد.

 

سرطان پانکراس

 

در سال ۲۰۰۳ او متوجه شد که یک تومور عصبی – عضلانی دارد. یک نوع نادر از سرطان پانکراس ؛ جابز بجای جراحی تصمیم گرفت تا رژیم غذایی خود را تغییر دهد و برای همین فعالیت ها ۹ ماه جراحی را به تعویق انداخت که این موضوع موجب نگرانی سهامداران این شرکت شد.

 

آنها نگران بودند که اگر سهامداران این شرکت از بیماری جابز مطلع شوند سهام خود را از شرکت خارج کنند که البته جابز به آنها این اطمینان را داد از مطلع شد سایرین جلوگیری میکنند. در سال ۲۰۰۴ عمل جراحی موفقی را داشت .البته او در تمام عمر خود اطلاع زیادی را از مریضی خود در اختیار سایرین قرار نداد.

 

نوآوری های بعدی

 

اپل با ارائه ی محصولاتی نوآورانه همچون مکبوک ایر، آی پاد و آی فون انقلابی عظیم را در این صنعت به وجود آورد .پس از این بود که رقبای این شرکت برای رقابت با این محصولات دست به تلاش های بسیاری زدند.

 

گزارش های ماهانه ی اپل در سال ۲۰۰۷ نشان می دهد که هر سهم این شرکت به ارزشی در حدود ۱۹۹٫۹۹ دلار برای هر سهم رسید که در زمان خود ارزشی رکورد شکن محسوب می شد.شرکت در آن زمان سودی ۱٫۵۸ میلیارد دلاری را به جیب زد و ۱۸ میلیارد دلار مازاد را دربانک به سپرده تبدیل کرد.

 

 

در سال ۲۰۰۸ آیتونز پس از والمارت در جایگاه دومین فروشگاه موسیقی در آمریکا تبدیل شد که این  موضوع با روش بالای آیتونز و آیپاد همراه شد.اپل همچنین رتبه ی اول شرکت های تحسین برانگیز در مجله ی فورچون را بدست آورد.

 

زندگی خصوصی

 

در سال ۲۰۰۹ بود که گزارش هایی مبنی بر کاهش وزن استیو جابز منتشر شد که باعث شد تا همه به این فکر افتادند که بیماری او دوباره اود کرده است.در همین زمان ها بود که او عمل پیوند کبد را نیز انجام داد. جابز گفت که تعادل هورمون های بدنی اش به هم ریخته است. او پس از یکسال دوری از عموم با ایراد یک سخنرانی در ۹ سپتامبر ۲۰۰۹ به صحنه بازگشت.

 

جابز بسیار حریم خصوصی خود را حفظ می کرد. در این مورد تنها اطلاعی که در دسترس است این است که زمانی که ۲۳ سال سن داشت از نامزد خود Chrisann Brennan صاحب فرزندی دختر به نام لیزا شد.البته جابز همواره نسبت خود را با لیزا انکار می کرد اما با رسیدن او به سنین نوجوانی او را نزد خود برد.

 

اوایل دهه ۱۹۹۰ که جابز در دانشکده ی کسب و کار استنفورد با لورن پاول  که دانشجوی MBA  بود آشنا شد و در ۱۸ مارس ۱۹۹۱ میلادی با هم ازدواج کردند و باقی زندگی را در خانه ی پالو آلتو در کالیفرنیا همراه با سه فرزند خود زندگی کردند.

 

مرگ

 

 

در ۵ اکتبر ۲۰۱۱ شرکت اپل اعلام کرد که بنیان گذار  این شرکت پس از ۱ دهه مبارزه با بیماری سرطان در سن ۵۶ سالگی در پالو آلتو درگذشت.

 

کتب و زندگی نامه ها

 

چندین کتاب درباره زندگی جابز و زندگی حرفه ای او نوشته شده است. در سال ۲۰۱۱ بیوگرافی او توسط والتر ایسکسون نوشته شد و کارت بلومنتال نیز کتابی را در این زمینه در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد. در سال ۲۰۱۵ کتابی با عنوان تبدیل شدن ب استیو جابز توسط Brent Schlender و Rick Tetzeli نوشته شد.

 

 

منبع :
Biography
تبلیغات

.

.


ارسال دیدگاه

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار